LEDEN - měsíc močového měchýře

Začínám letošní seriál stručných článků, ve kterých se objeví rozbor daného měsíce vzhledem k biorytmům podle tradiční čínské medicíny. Naše napojení na přirozenou cykličnost přírody se stále více vytrácí, pokud se týká lidstva jako celku. Biorytmy se ale už dnes zabývá mnoho vědeckých výzkumů, které upozorňují na málo probádanou oblast, která však výrazně ovlivňuje naše zdraví. Nicméně staří Číňané vliv cykličnosti a biorytmů na naše zdraví znali již více než před 5 tisíci lety.

Močový měchýř

Kromě ovládnutí měsíce ledna, močový měchýř ovládá v rámci dne čas mezi 15. a 17. h. Pokud někdo máte v tomto měsíci a uvedeném čase výrazné problém se svou energií, může být problém spojen právě s močovým měchýřem.

Močový měchýř je jangový orgán, párový k jinovému orgánu ledviny. K tomuto orgánovému okruhu společně patří různé charaktery lidí, přírody a jevů.

Močový měchýř a ledviny jsou orgány živlu VODA, klima má CHLAD, smyslem je SLUCH, chuť k nim patří SLANÁ, a ovládají je emoce STRACH a OBAVY. Z tělesných orgánů k ledvinám a močovému měchýři patří zejména UŠI, KOSTI a VLASY.

Byliny pro močový měchýř a orgány podřízené

Výčet bylin pro podporu či léčení močového měchýře je velký, zpravidla působí společně s ledvinami. Jedná se většinou o močopudné byliny.

BŘÍZA BĚLOKORÁ - močopudná bylin a proti chorobám ledvin a močového měchýře

TURANKA KANADSKÁ - potopudná a močopudná bylina

RŮŽE ŠÍPKOVÁ - močopudná

LICHOŘEŘIŠNICE VĚTŠÍ - hlavně pro silné antibakteriální účinky v močových cestách

a mnoho dalších bylin.