DUBEN - měsíc jater

Pokračování článků o měsících roku podle biorytmů tradiční čínské medicíny se dostává do měsíce dubna, kterému vládnou játra.

Játra

Kromě ovládnutí měsíce dubna, játra ovládají v rámci dne čas noční mezi 1. a 3. h po půlnoci, ale POZOR na hrátky s časem a jeho letní versi, kdy je potřeba připočítat jednu hodinu, tedy v tzv. letním čase je doba jater mezi 2. a 4. h po půlnoci. Pokud někdo máte v tomto měsíci výrazné problémy se svou energií QI [čchi], může být problém spojen právě s játry. Což právě může signalisovat tzv. jarní únava, která může být projevem zatížení organismu "toxiny", a jelikož játra tvoří naši nejdůležitější tělesnou čističku, jejich přetížení působí zvýšenou únavu.  Vizte, že játra nebolí, a pokud v nich je nějaký problém, tak krom zmíněné únavy je potřeba vnímat různé ukazatele našeho těla které signalisují menší či větší problém. Závěžnějším problémem jater jsou různé kyčelní problémy, oční problémy jako pálení očí, krátkozrakost či dalekozrakost a mnoho dalšího. Duben je nejlepší měsíc, kdy je důležité svá játra odměnit detoxikací a hýčkat je kvalitní stravou, vypuštěním zejména jednoduchých cukrů v jakékoli podobě, čímž dojde k posílení jejich energie. Samotná detoxikace je velmi obsáhlé téma, ke kterému dělám kursy. Nejbližší viz zde, nebo se nebojte obrátit se na mě pro individuální konsultaci (zde).

Játra jsou yinový orgán, párový k yangovému orgánu žlučníku. K tomuto orgánovému okruhu společně patří různé charaktery lidí, přírody a jevů. Tento orgánový okruh potom ovlivňuje zejména oči, kyčelní klouby atd. Výraznou příčinou problémů se špatným zrakem (s brýlemi) nebo lidí s protézami kyčelních kloubů jsou žlučník s játry a jejich energie či intoxikace.

Žlučník a játra jsou orgány živlu DŘEVO, klima má VÍTR, smyslem je ZRAK, chuť k nim patří KYSELÁ, a ovládají je emoce TRPĚLIVOST a ZLOST. Z tělesných orgánů k játrům a žlučníku patří zejména OČI, ŠLACHY, NEHTY, CHRUPAVKY.

Byliny pro játra, případně žlučník

Výčet bylin pro podporu či léčení jater je velký, zpravidla působí společně se žlučníkem (viz byliny v článku k březnu a žlučníku), ale často i na celou trávicí soustavu. Jedná se většinou o byliny podporující detoxikaci.

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ - možná nejznámější a nejlepší bylina na játra a z ní zejména semínka, buď celá (pozor však na zuby) nebo mletá případně v nálevech či tinkturách. Ostropestřecovou tinkturu mám k disposici asi neustále.

JABLEČNÍK OBECNÝ - přestože jedna z nejhořčích bylin, které používám, tak ale jedna z nejoblíbenějších, protože krom úžasných účinků na játra má velice universální použití na mnoho neduhů.

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ - také velice universální bylina kromě jaterního použití.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ - velmi známá bylina, zejména pro její použití v masti, ale méně známé je užití na játra a celý trávicí systém

a mnoho dalších bylin.

Doporučuji nyní v dubnu zejména čerstvé, právě rostoucí byliny užívat celé do jídla jako například smetanka (pampeliška), kopřiva, vlaštovičník a orsej (těchto dvou jen pomálu neb mají vyšší obsah různých zatěžujících alkaloidů), ale plnými hrstmi či mísami můžete používat česnek medvědí nebo česnáček a další byliny i na jiné tělesné okruhy.